The Jeans!

→ In the last post I promised to show you what I got in Berlin, so here we go! You can see almost all the pieces in one look. I’m so happy about these jeans! I was looking for mom jeans for already 2 years but nothing ever fit me. I felt like I had 10 kilos more in all the models. But finally the waiting was worth it. It was a love for the first sight in the shop also thanks to the funny badges which seem to be the hit of the upcoming spring season.

The Blazer is from the Garage vintage shop. Who wouldn’t buy it for 8 euros? The last catch were the shoes. I was looking for such shoes for some time already too and I was lucky to get them for half price in the last sales. The sweater is one of my favorite pieces for this winter. The cut and the material are super comfy and I wear it all the time. I guess this one won’t make it to next season.

Okay, when I’m already writing about each piece of this look I should also say something about the bag. I guess it’s not visible in the pictures but I already have it for nearly 5 years. I got in Barcelona and it’s like a memory for me. Very frequent wearing got visible on it so it looks like a vintage piece right now. I don’t care about that anyway because it’s my souvenir. I always like to buy clothes and accessories during my travels because the pieces remind me about the places afterwards.

Do you also like to do that? 🙂

→ V minulém příspěvku jsem slibovala úlovky z Berlína, tak tady jsou! Můžete je vidět skoro všechny v jednom outfitu. Největší radost mám z těch džínů. Mom jeans jsem sháněla snad dva roky, ale nikdy mi žádné neseděly a ve všem jsem si případala, že mám 10 kilo navíc. V obchodě mě zaujaly na první pohled i díky těm vtipným výšivkám a nápisům, což vypadá, že bude také hitem jarní sezony.

Blazer je ze sekáče Garage, o kterém jsem už psala. Za 8 euro, neber to! Posledním úlovkem jsou boty, po podobých jsem se také dívala už delší dobu. Ty jsem koupila ještě se slevou za půlku. Svetr už mám delší dobu a je jedním z mých nejoblíbenějších kousků tuto zimu. Díky svému střihu i příjemnému materiálu je super pohodlný, a proto ho nosím skoro pořád. Obávám se, že další sezony se už nedočká.

Když už tady popisuju každou věc, co mám na sobě, měla bych něco říct i o kabelce. Na fotkách to asi nejde vidět, ale tato kabelka se mnou zažila mnohé. Mám ji už 5 let a kupovala jsem ji v Barceloně. Neustálé nošení se na ní podepsalo tak, že vypadá spíš jako vintage kousek. To mi však nevadí, je to pro mě jako suvenýr. Vždy si na cestách kupuju nějaké oblečení či doplňky, které mi pak to místo pořád připomínají.

Máte to také tak? 🙂

3_Fotor

4_Fotor

5_Fotor

6_Fotor

2_Fotor

Tereza is wearing:

Blazer: Garage Vintage

Sweater: C&A

Jeans: Zara

Shoes: Zara

Bag: Zara

 Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / TWITTER

 

28 Comment

 1. Minau says:

  Moc hezký outfit, pěkné kousky sis pořídila. Já si v cizině ne vždy něco koupím na sebe, ale dřív mi máma vždy, když někde byla vozila trika typu I love NY, J´adore Paris apod.

 2. Super cute and comfy look. I really love the sweater. xx

 3. Ok… that denim pants are really cool!

  http://beautyfollower.blogspot.gr/

 4. you’re looking awesome, Tereza!
  xx Flora
  http://www.florabugan.com

 5. Skvelý outfit! Blazer je úplne úžasný! Ja v sekáči takéto kúsky nikdy neobjavím 🙁

  1. Dekuji. 🙂 Urcite se ti take postesti! 🙂

 6. Thanks a lot everyone ! 🙂

  Dekuji vsem! 🙂

 7. Lucie says:

  Ááá, máme úplně stejný šedý svetr 🙂 Je super měkkoučký. A úlovky jsou bomba – to je skvělý, že se dá v sekáči vyštrachat i něco, co je úplně aktuální!

  1. Je super, viď! 😀 Já si ho nemůžu vynachválit. Myslím, že jde spíše o to, se dívat po takových nadčasových kouscích. Ale móda se neustále vrací, takže se dají najít i věci, co zrovna letí. 🙂 Díky moc. 🙂

 8. Isabelle says:

  I love this look
  Your jeans is just fab
  Would you like to follow each other?

 9. chelsea says:

  Those pants are incredible! I love them.

  XO Chelsea http://www.shesaidhesaidfashion.com

 10. Thank you, ladies! The jeans are a win. 😀

 11. Radulinka says:

  Stylový outfit! Moc ti to sekne, jako vždy 🙂
  Meet My Lovely World

 12. Oh, jeansy vyzerajú naozaj úúúúúúžasne! <3 Je to naozaj skvelý kúsok!
  31shadesofaubergine

  1. Děkuji! Já jsem také nadšená. Už jen aby bylo nějaké přijatelnější počasí a já je mohla nosit 😀

 13. Eni says:

  I have a similar denim and I’m really happy. Love this style!!! Kisses from Italy and thank you for your visit,
  Eni

  Eniwhere Fashion
  Bloglovin of Eniwhere Fashion

 14. The Style Galaxy says:

  Beautiful jeans
  http://www.thestylegalaxy.com/

 15. Francesca says:

  Totally in love with your jeans *_*
  kisses

  Francesca

 16. Thanks a lot guys !! 🙂

  Moc děkuji za Vaše komentáře! 🙂

 17. Rachel says:

  The jeans look so cute and unique! nice!

  http://chicglamstyle.com

 18. Pristi tyden jsem v Nemecku, snad take neco pekneho ukoristim:-). M.

  1. Budu drzet palce 🙂

 19. Jecky says:

  I absolutely fell in love with your hair color! It is the perfect mix between red and blonde! Also love this minimalistic yet super-trendy look. My favorite is the blazer! Will follow you on Facebook now to not miss your cool looks anymore 🙂

  XX from Germany
  Jecky
  Want Get Repeat

  1. It’s a bit funny to me to get compliments on my hair shade which I’m systematically trying to get rid of, but it’s not working! 😀 But big thanks anyway, Jecky! I guess we always want what we don’t have! 🙂 I’m truly happy to hear that you want to follow me through my blog journey. Much appreciated! Lots of <3 to Germany! x

 20. Betka says:

  Tie boty sú jednoducho úžasné. Ja si už tiež musím také niekde zohnať, no tu v našom malom mestečku to bude ťažšie a na nete som ich zatiaľ nenašla. Oh, a opäť musím pochváliť vlasy, máš ich nádherné.

 21. Christina says:

  What a great casual look! I absolutely know what you mean – I also love buying accessories on my travels. Have a great weekend!
  Christina | https://caliope-couture.com

 22. Nice brave uotfit! You carry it so well!

 23. Thank you, guys! 🙂

  Díky všem! 🙂

Comments are closed.