London 2 & News

→ Okay, I had these photo uploaded in my posts for ages but I wasn’t capable of publishing them. My life became suddenly super busy and when I had a bit of free time, I needed to turn off my head and do nothing. Last time I was posting an article, I was in the middle of a job hunting process – sending CVs and doing interviews. And guess what? It’s not impossible to find a job in Paris for a foreigner like many people told me. Now I work in a very cool company. They sent me to NY right after my first week which was super amazing as well. You could have seen a lot of NY at my Snapchat and FB page but I will surely make a post about it.

But now enjoy the rest of the photos of lovely London. Can you recognize any places? I will try to post more often because I really missed it!

And what are your news? 🙂

→ Okej, tyhle fotky jsem měla v příspěvcích nahrané už nekonečně dlouho, ale jednoduše jsem nebyla schopná je publikovat. Můj život se z ničeho nic stal super busy a když jsem měla chvíli volného času, potřebovala jsem jednoduše vypnout a nedělat nic. Když jsem psala poslední článek, byla jsem uprostřed procesu hledání práce – rozesílala jsem CVčka a chodila po pohovorech. Ukázalo se, že to není tak nemožné si v Paříži najít solidní job jako cizinec, jak mi spousta lidí řeklo. Usmálo se na mě štěstí a teď pracuju pro cool společnost. Hned po prvním týdnu mě poslali na týden do New Yorku, což už jste mohli vidět na Snapu i FB page. NY byl úžasný a určitě tu o něm bude taky příspěvek. 

Ale teď si užijte zbytek fotek z lovely Londýna. Poznáte některá místa? Budu se určitě snažit přispívat častěji, jelikož už mi to chybělo!

A co je nového u vás? 🙂

18a

20a

21a

 

23a

24a

25a

26a

27a

28a

29a

30a

32a

31a

33a

34a

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM TWITTER / ASK

Snapchat: tersinka

10 Comment

 1. Karolína says:

  Říkala jsem si, na blogu je ticho po pěšině a hele ona nová práce a New York! Už se těším na další povídání 🙂
  K.
  http://www.inkpotstories.com

 2. Olivia says:

  WOW!! Sooooo amazing!! Love getting this glimpse of London!! Lovely post girly!
  xx Olivia
  http://www.hellooliviablog.com

 3. this post is so lovely and the pics are so mesmerizing…xx

 4. Wow, to je úžasné. Blahoželám k novej práci 🙂

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

 5. Skvělý fotky, hlavně ty ze Zoo..(No jo, mám ráda zvířátka :D)

 6. Oooh London my love! This makes me want to hop on a plane immediately! I haven’t been to ondon in ages. And now that they’re leaving the EU flights will probably be really expensive, hhmmm…

  Congrats on being sent to New York! That’s really cool!

  Bad Taste Toast – A Personal Blog from Düsseldorf

 7. Ayat AL says:

  woooow veery very nice pictures.
  I want to fly to london one day, i wish ya a nice time!

  InLove,
  Ayat von http://www.Flashyurface.blogspot.de

 8. Dakota D. says:

  These photos are fabulous! So glad you shared.

  ❤︎
  Dakota D.
  http://fannypacksandvisors.com
  Instagram: @missdsquared413

 9. Gabriela says:

  Nepokrytě závidím ten New York. mě v práci pošlou tak maximálně na jinou pobočku abych vyzvedla to, co nám právě došlo. I když taky to bývá občas adrenalin, když ji nemůžu najít:D

Comments are closed.