Is it Summer?

→ Finally, finally, finally! I managed to prepare a new outfit post. Feels like ages!

As I said in the previous article, I’ve been quite busy lately starting a new job. But I promise to do my best to keep this blog going, I don’t wanna quit! You will just have to be a bit patient with me. 🙂

I’ve also been traveling pretty much lately. I came back to Paris, then went to London, New York, my home in Prague and then London again.. back to Paris after. I had an amazing time but it was taking its price by leaving me totally tired most of my free time. I believe it’s always important to take care of yourself and try to get as much rest as possible in order to keep your energy up when you need it. My broken health has been teaching me this during my life but on the other hand it’s obvious that even if you know your limits, you can still do great things! Nothing is impossible, guys.

The weather doesn’t feel like real Summer most of the time, but I am genuinely happy for every sunny day. After 3 months of rain in Paris, I am grateful for every single sunbeam. I have been loving this dress since I got it. I got comments that I look like an Amish girl, but who cares, right?

What do you think? 🙂

→ Konečně, konečně, konečně! Podařilo se mi dát dokupy nový outfit post. Je to jako věčnost!

Jak už jsem zmiňovala v předchozím článku, poslední dobou jsem nic nestíhala. Podařilo se mi získat full time job, tak jsem se musela snažit jinde. Ale určitě budu dělat maximum, aby blog neumřel, byla by to škoda po takové době. Jen se mnou musíte mít trošku trpělivosti. 🙂

Taky jsem teď dost cestovala. Vrátila jsem do Paříže, pak Londýn, New York, zpět na pár dní domů do Prahy, pak rovnou do Londýna.. a zpět do Paříže. Bylo to úžasné, ale všechno má taky svou daň. Většinu volného času jsem byla mrtvá, takže jsem neměla chuť se do ničeho vrhat. Věřím, že je důležité se o sebe starat a když je možnost, pořádně si odpočinout, abych byla schopná si udržet energii, když ji potřebuji. Moje nakloněné zdraví mě to učilo celý život, ale na druhou stranu to dokazuje, že když znáte své limity, i tak můžete dělat super věci. Nic není nemožné! 

Pořád mi nepřijde, že by bylo léto, ale jsem šťastná za každý slunečný den. Po 3 měsících neustálého deště se raduji z každého slunečního paprsku. Do těchto šat jsem zamilovaná od chvíle, kdy jsem si je pořídila. Už jsem na ně dostala i komenty, že vypadám jako Amiška, ale who cares, žejo?

A co na to říkáte vy? 🙂

1a

3a

2a

4a

5a

Dress and bomber: Zara, Sneakers: Nike, Sunnies: Urban Outfitters, Watches: Casio
Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM TWITTER / ASK

Snapchat: tersinka

11 Comment

 1. You look so classy. Love the combination of outfit!
  kisses

 2. Raina says:

  You are beautiful! Loving this look! <3

  xo Raina
  http://www.themamaqueen.com

 3. Anne says:

  Lovely your style!!

  http://modernastrega.blogspot.com.ar/

 4. Minau says:

  Ty košilové šaty jsou naprosto skvělé! Moc hezký outfit!

 5. Stephanie says:

  Gorgeous outfit!! Love it! Glad to hear you will try to keep up the blog!

 6. Dakota D. says:

  I love that jacket with the collared dress! So chic.

  ❤︎
  Dakota D.
  http://fannypacksandvisors.com
  Instagram/Snapchat/Twitter: @missdsquared413

 7. You looks really beautiful in this style!

 8. Carina says:

  You look gorgeous in this cool outfit. Good luck with the new job!

  xo
  http://www.carinavardie.com

 9. Congrats on the new job1 I know what you mean, I’ve started a new job too and somehow don’t get around to blogging as much as I would like to.
  Good to see a new outfit post of yours, the dress is so effortlessly chic1 I love the layering in this look!

  Bad Taste Toast – A Blog from Düsseldorf

 10. Lucie says:

  Saty skvele, mozna bych si jen vyhrnula rukavy 🙂 Hned bych si je koupila taky!

  Poshlife

 11. HEBA says:

  I’m also trying hard to keep up with my blog. So hard to balance everything and I let my blog go for a few months. At least you had a chance to travel and relax a bit. That’s a good thing I think!

  Heba xx || http://www.theheba.com

Comments are closed.