The Jumpsuit

→ For such a long time I wanted to do an outfit post with this jumpsuit! I love jumpsuits, but usually none of them fit me, so I’m even more happy when I find a good one. This one is great because I can combine it with literally anything. I wear it with sneakers, Stan Smiths, loafers and even had it for my graduation with heels and it looked great as well. I think this is my favorite combo, I feel like these shoes are adding it a nice cheeky touch.

It’s from Monki, from which I was showing you some pieces in the last post. I just love this brand, so I could talk about it all the time. I go there for basics as well as for such special pieces. When I was living in Prague, there wasn’t any Monki store and maybe it’s also not present in your city. But it’s quite easy to get it online. Here is Paris, there is a shop but I did and still do buy it online on Asos. The best is when there are sales and you can get pieces for half price. Then it’s a good purchase and value. To reduce the price and save more I keep using a cash-back portal PlnaPenezenka.cz for about a year now and I’m quite satisfied with how it works. It’s not like you can get rich from that, but why not to save some extra cash when I shop online pretty often. I was surprised that I couldn’t find any alternative here in France, so I just keep going on the Czech version. 🙂

Don’t forget to let me know what do you think about this look! 🙂 Are you using any cash-back service?

→ Už dlouhou dobu jsem chtěla vydat nějaký outfit post s tímto overalem. Celkově overaly zbožňuju, jen mi málokdy nějaký sedne. Když už to vyjde, mám dvojnásobnou radost. Tohle je super kousek, dá se kombinovat téměř se vším. Nosím ho s teniskami, Stan Smithy, mokasínami a měla jsem ho dokonce i na svojí promoci s botami na podpatku a taky to vypadalo dobře. Tohle je moje nejoblíbenější kombinace, mám pocit, že tyhle boty mu dodávají svěží look. 

Overal je z Monki, od této značky jsem Vám ukazovala i nějaké další kousky v minulém článku. Tuto značku miluju, takže bych o ní mohla mluvit donekonečna. Chodím tam jak pro basicy, tak i pro výraznější kousky, vždy tam něco najdu. Když jsem žila v Praze, byla jsem rozmrzelá z toho, že tam žádný Monki obchod není. Značka je ale jednoduše dostupná na Asosu, kde ji nakupuju často i teď, když máme v Paříži kamenný obchod. Moje taktika je taková, že si vždy počkám na slevy, kdy se na Asosu dají různé kousky ulovit za půlku ceny, a to už se vyplatí. Navíc stále používám i cash-back portál PlnáPeněženka.cz, takže se mi vrátí i provize z nákupu. Dělám to tak už skoro rok a jsem s touto službou dlouhodobě spokojená. Není to zrovna na zbohatnutí, ale proč ještě víc neušetřit, když online nakupuji často a můžu si tam zase nasbírat peníze na nějaký nový kousek. Navíc je celý proces jednoduchý. Fair enough, ne? 🙂 Dokonce jsem se poohlížela i po nějaké francouzské alternativě, ale vůbec nic jsem nenašla. Takže jedu pořád na PP.

Nezapomeňte mi dát vědět, zda se vám tento look líbí. 🙂

13a

15a

14a

10a

Jumpsuit: Monki, Purse: Monki, Loafers: Zara, Sunnies: 7x
Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM TWITTER / ASK

Snapchat: tersinka

13924892_10210791904100545_1688834391525615649_n
The same jumpsuit at my graduation. 🙂

13 Comment

 1. Your jumpsuit is perfect:) I like this outfit!
  kisses

 2. I love the details. Very beautiful.

 3. Anne says:

  That jumsuit is amazimg

 4. Anita says:

  This jumpsuit is so chic love it. The shoes are amazing

 5. Eli says:

  It’s super cool!!! Very nice jumpsuit 🙂
  xx

  Eli

  http://www.acurlystyle.blogspot.com

 6. Stephanie says:

  That jumpsuit is so elegant but also looks insanely comfy!!! You look fabulous!!!

 7. Tara P. says:

  Úžasný overal !! Ešte nikde som nenašla nejaký čo by mi sadol 🙂 Tento na tebe vyzerá úchvatne :)Monki mám veľmi rada 🙂

 8. Suzy says:

  Looking so fierce! ♥ GORGEOUS!

  Happy New Week!
  xoxo Suzy ( ˘ ³˘)♥
  THE KAWAII PLANET

 9. Ten overal je úžasný, veľmi sa mi páči.

  http://lamodaeanarchia.blogspot.sk/

 10. Olivia says:

  What a cool jumpsuit!! LOVE!!

  xx Olivia
  http://www.hellooliviablog.com

 11. Lucie says:

  Wow, nejdřív jsem si říkala, jestli to nejsou šaty. Overal je krásný, elegantní a strašně ti sluší 🙂

  Personal Concepts

 12. Sabush says:

  You are beautiful!♥

 13. Courtney says:

  Jumpsuits are so chic and effortless. I’ve been catching up on your blog and just love your style. I also especially enjoyed your post about Parisian style! Keep it up! 🙂

  -Court
  http://www.thegoldentabby.com

Comments are closed.