Fall vs. Designer Pieces

→ Thoughts of great designer pieces have been filling my head lately (not that it would be rare) and if you read this blog for some time, you already know that I love dreaming about them. I don’t see the harm in a high-fashion fantasy every now and then, plus I think if you know how to combine designer pieces right (like Parisians do) it can be a great benefit for your closet.

Fall is around the corner, so I thought it could be a good opportunity to combine trending designer clothing and accessories perfect for autumn weather. Take a peek at my picks below and share your thoughts! 🙂

→ Poslední dobou jsem se opět zasnívala nad designérskými kousky, jak se jednou za čas stává. Pokud čtete tento blog už nějakou dobu, asi vás to vůbec nepřekvapí. Kde jinde se inspirovat než špičkou módního průmyslu, navíc pokud umíte chytře kombinovat designérské oblečení s běžným například jako pařížanky, určitě se nákup několika dražsích kousků vyplatí.

Podzim je opět za rohem, takže si myslím, že je vhodná příležitost se podívat na kombinaci trendy kousků ve spojení s doplňky, které můžou všem z nás trochu zlepšit pochmurné počasí. Pojďme se na to podívat a nezapomeňte mi dát vědět, zda vás něco zaujalo! 🙂

fur

Accent Furs

→ If you feel stuffy in a head-to-toe fur coat, try to incorporate fur through accent pieces. Things like fur purses, stoles, scarves, vests, and accented coats and jackets are definitely trending. This faux fur vest from DKNY is simply beautiful and I could totally see this over a long sleeve white button down with my favorite jeans and loafers.

→ Pokud se na kompletní kožešinový kabát necítíte, jsou zde i další neméně šik varianty. Kožešina vypadá super i na kabelkách, štolách, šálách nebo třeba vestičkách. Tahle DKNY vesta z falešné kožešiny může oživit každý šatník a já ji vídím například v kombinaci s košilí s dlouhým rukávem, oblíbenými jeans a mokasínami.

ruffles

Rich Ruffles

→ A beautiful top is a designer must-have. Luckily, you can wear the feminine ruffle trend all season long and year after year. For me it’s interesting especially for this fall. The blouse I’ve chosen from Etro is very versatile and wearable thanks to its deep-green color and well-placed ruffle detail, which is not too little, not too much. I’ve been quite a minimalist this year and now I fell like incorporating something a bit more complicated.

→ Dobře střižený top je designérské must-have. Volány se dají nosit kteroukoli sezónu, záleží pouze na kombinaci. Mě baví jako podzimní inspirace. Top, který jsem vybrala je z Etra, a díky neutrální barvě a vhodně zvolenému detailu není nezajímavý, ale ani příliš přeplácaný. Poslední dobou jsem holdovala spíše minimalismu, proto mě teď zase začínají zajímat komplikovanější kousky.

handbag

Haute Handbags

→ There are all sorts of gorgeous handbags trending for fall. Envelope purses, metallic accents, cross-body bags, and even high-end fanny packs graced the runways for autumn, but I’ve got my sights set on the geometric half-moon handbag. It’s a go-with-everything, go-anywhere classic that will be in style well past the trend expiration date. Pair this haute half-moon beauty from Victoria Beckham with everything this season.

→ I pro letošní podzim je široká škála kabelek, které budou trendy. Psaníčka, metalické akcenty, cross-body kabelky a dokonce i ledvinky brázdily mola módních návrhářů, ale co mě zaujalo nejvíce je geometrická půlměsícová kabelka. Hodí se ke všemu a je to klasika, která bude vypadat dobře, i když zase za pár měsíců bude hot trendem něco jiného. Tato kráska je od Victorie Beckham a skutečně by se mi hodila!

velvet

Velvet Platforms

→ I’m definitely a fan of sneakers and various other flat shoes, but in the spirit of the changing seasons and all things velvet, I’ve picked a pair that is simply cool. Among the mules, patterned ankle boots, and suede trainers is the show-stopping velvet platform. These gorgeous burgundy shoes from Miu Miu are the perfect summer-to-fall piece and because they’re so luxurious, they can easily be worn throughout autumn. I’d love to see these with a sweet pinafore dress in black with a pair of tights and your favorite coat.

 Now that I’ve gotten all of these beautiful images of trendy pieces out of my head and onto the screen, I suppose I’ll be able to rest easier tonight. 😀 Or my subconscious will be working on the next wish list. Either way, I hope you’ve enjoyed my picks for this post and have found some inspiration for your own wardrobe for fall.

Let me know what you think! 🙂

→ Jsem velkým fanouškem sneakers a podpatky na mě uvidíte zřídka, ale ve spojení s podzimem mi přijdou perfektní tyhle sametové sandálky na platformě. Samet jsem si jela už vloni a hodlám v tom pokračovat. Myslím, že v podobných botách by určitě každá z nás vynikla mezi změtí černých kozaček všude, kam se podíváme. Tyhle burgundy platformy jsou Miu Miu a podle mě se hodí nejen na podzim, ale i na současné babí léto. Myslím, že by byly perfektní například se šatovkou, zajímavými punčochami a třeba i tvým oblíbeným kabátem.

→ No a teď, když už jsem dostala všechny myšlenky z hlavy můžu jít s klidem spát. Myslím, že už stejně bude moje podvědomí pracovat na novém wishlistu. 😀 Ať už to bude, jak chce, doufám, že se vám tento článek líbil a možná jste se i nechali trochu inspirovat na podzimní sezonu. 

Dejte mi vědět, co na to říkáte! 🙂

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM TWITTER / ASK

Snapchat: tersinka

6 Comment

 1. Stephanie says:

  love the velvet shoe trend and the ruffles.

 2. Beautiful selection:) I like those shoes:)
  Have a nice day!
  kisses

  http://irreplaceable-fashion.blogspot.com

 3. Really interesting post…thx for sharing! xx

 4. Olivia says:

  Ahhhh LOVEEEE this!! Such a great post!

  xx Olivia
  http://www.hellooliviablog.com

 5. Dakota D. says:

  I am really getting into fur accent pieces! So chic.

  ❤︎
  Dakota D.
  http://fannypacksandvisors.com
  Instagram/Snapchat/Twitter: @missdsquared413

 6. love fur vest and shoes
  I’d love to know your opinion on my NEW OUTFIT
  have an happy day
  kiss
  —> tr3ndygirl fashion & beauty blogger <—

Comments are closed.