Hello 2017!

Yes, it’s been a while! But I’m still alive. 🙂

As usual I should probably make an overlooking article about last year and talk about my plans for this year. In the meantime, let me share some of my most favorite looks from 2016.

2016 was a year of change for me. In the begging I finished my Master degree in Prague, started working full time in digital marketing and was constantly thinking about when to move back to Paris. I knew that longer I wait, the chances will get lower and lower. It wasn’t easy, but I didn’t feel like Prague was enough at that time and I needed something else. I finally made the decision, quit my job, packed my bags (more like 3 luggages 😀 ) and got on a plane in the begging of April. Still I didn’t know how things would turn out, didn’t have anything else planned except for looking a job, obviously.

In the job hunting process, I felt like getting lost and it wasn’t any surprising. Paris is probably one of the hardest places to look for a job and especially when you’re not fluent in French and you’re not a scientist or technician. Somehow I made it, got hired by a cool company 2 months later after like 10 interviews for that position. Everyone was surprised how quickly I found it, it can take months. I guess I was lucky and also benefited from the fact that it’s still hard to find French people who are fluent in English even in Paris.

link/link

My job wasn’t in fashion as I was considering in 2015. During my studies, I was interning in Paris in fashion industry and in the end I kind of didn’t know if I wanted to do it anymore. Especially because after I finished my studies in Paris, I went back to Prague to finish my degree and decided to use this experience and write about fashion. The topic of my Master’s thesis was Public Relations in Fashion Business and as much as I loved both I wanted to take a break from it.

So back where I was – I landed a job in an online company instead of going for fashion oriented job. I applied for some positions, but of course haven’t heard from anyone, the competition is extreme. So I went the easier way, because I’m interested in both.

And here I am, 10 months back in Paris, 8 months working full time. That’s also the reason why the blog has been dying lately. It’s hard to find a balance when you are spending your life at your job. Lately, I started to feel like I miss blogging and the fashion world so much! So for 2017 I’ll try my best to keep it going. I also finally feel inspired to write again. Let’s see where the new year takes me. 🙂

How would you describe your 2016?

link/link

Už je to nějaký ten pátek, co jsem přispívala naposledy. Ale ano, stále žiju! 😀

Jako obvykle, snažím se dát dohromady ohlédnutí za uplynulým rokem a podívat se na plány na 2017. Mezitím Vám sem hodím taky nějaké z mých nejoblíbenějších looků z 2016ky.

2016 byl pro mě rok změn. Na začátku jsem dokončila magisterský titul v Praze a začala pracovat full time v digitálním marketingu. Pořád jsem přemýšlela nad tím, kdy se přestěhuju zpátky do Paříže. Věděla jsem, že čím déle budu čekat, tím nižší budou šance, že se k tomu odhodlám. Nebylo to úplně jednoduché rozhodnutí, ale v Praze se mi být nechtělo a chtěla jsem do zahraničí. Koncem března jsem se konečně rozhodla, dala výpověď, sbalila své tři kufry 😀 a sedla na letadlo. Netušila jsem, jak všechno dopadne, ani neměla žádný extra plán kromě toho najít si práci. 

Při job huntu jsem byla celkem ztracená a nebylo to žádným překvapením. Paříž je asi jedním z nejhorších míst co se týče konkurence a poptávky po práci. Navíc pro člověka, který nemluví plynně francouzsky to může být dost velký problém, pokud nejste vědec nebo technik. Ale přece jen se mi podařilo najít práci v cool firmě po 2 měsících hledání. Jen na tuto pozici jsem absolvovala okolo 10 pohovorů s různými lidmi. Všichni byli celkem překvapení, že jsem našla práci tak rychle, tady se to může táhnout dlouhé měsíce, co jsem slyšela. Nakonec jsem zřejmě měla výhodu v tom, že i v dnešní době v Paříži není lehké najít francouze, co by mluvili plynně anglicky.

link/link

Můj job teda nemá s módou nic moc společného, od toho jsem se odklonila. Při studiu v Paříži jsem absolvovala 2 stáže v módním průmyslu, které mě nechaly dost na rozpacích. Pak jsem navíc zpět v praze psala diplomku a rozhodla se využít zkušenosti a psát o Public Relations v módě. Pak už jsem měla pocit, že toho mám dost a potřebovala si dát od módy pauzu. 

No ale zpět k tématu – našla jsem si job v online společnosti, jelikož to mě i díky předchozím zkušenostem zajímalo. Posílala jsem pár CVček na pozice v módě, ale tam se mi samozřejmě nikdo neozval. Konkurence je šílená, takže jsem se rozhodla jít tou lehčí cestou. 

A tak tu jsem už 10 měsíců a z toho 8 pracuju full time. I to je jeden z důvodů, proč blog umíral. Je těžké najít nějakou rovnováhu, když trávíte většinu svého života v práci. Nicméně teď jsem si zase uvědomila, jak mi móda a blogování chybí. Takže 2017 hlásí návrat. Budu se snažit, aby to tu zase začalo žít, konečně mám pocit, že přichází zase nějaká inspirace.  Sama jsem zvědavá, kam mě nový rok zavane. 

A jak byste Vy shrnuli 2016ku? 🙂

link/link

5 Comment

 1. Fantastic outfits Dear:)

 2. So many beautiful photos of you looking so stylish and pretty
  xx

 3. Karo says:

  Jé, to jsem ráda, že píšeš. Už jsem si říkala, jestli jsi to nezabalila.
  Tak se tedy budu těšit na nové “francouzské” články,
  Karo
  http://inkpotstories.com/

 4. Beautiful outfit posts. Good luck on your life on Paris! I hope it will goes on smoothly. Happy 2017!

 5. Sabi says:

  skvelý článok, želám ti kopec ďalších úspechov! 🙂

Comments are closed.