Невідома Буковина: під час антиєврейських чисток письменників відправляли у табори та закривали синагоги

15.12.2019 00:33
Невідома Буковина: під час антиєврейських чисток письменників відправляли у табори та закривали синагоги

Наприкінці 1948 року в Союзі розпочалися масові антиєврейські чистки.

Об этом сообщает http://forumpolitika.org

Єврейських письменників відправляли в табори, закривали єврейські театри та синагоги. В очікуванні арештів люди спали в одязі, тримаючи напоготові вузлики з продуктами.

Масовий виїзд буковинських євреїв протягом 1946-1947 років до Румунії призвів до різкого зменшення фахівців на багатьох підприємствах. На Буковину почали завозити нові кадри з числа демобілізованих фронтовиків.

" Зайняв Сідоров "

Перших приїжджих зустрічали першого червня 1946 року на Чернівецькому вокзалі під звуки військового оркестру. Новоприбулі вимагали гарних квартир і високих посад саме у Чернівцях, хоча за професійним рівнем не завжди відповідали критеріям керівників. Відділи кадрів у розпачі звітували до Києва, що " демобілізовані відмовляються від запропонованих робіт у районах області і вимагають лише великої керівної роботи, причому тільки у Чернівцях " .

" Маленький Париж " заполонили військові з орденами нової держави. Вони були в захопленні від Буковини та Чернівців. " Нюсенька, ты не поверишь, я живу у фонтана " , – писала трикотажниця у листі до родички в російську глибинку. Вперше за всю історію міста на дверях чернівецьких будинків можна було побачити написи крейдою або вугіллям: " Зайняв Сідоров " , " Зайнято письменниками " , " Зайнято. Прошу не лазити, бо будете відповідати " . Чернівці перетворилися на " оазу переможців " .

Наприкінці 1948 року в Союзі розпочалися масові антиєврейські чистки. На Буковині першими постраждали єврейські письменники. В очікуванні арештів вони спали в одязі, тримаючи напоготові вузлики з продуктами. В архівах СБУ збереглися протоколи допиту заарештованих, де згадуються прізвища багатьох талановитих діячів. Скажімо, письменника Х. Меламуда звинуватили в економічному шпигунстві на користь США. Письменника Нафталі-Герц Кона виключили зі складу Спілки письменників СРСР і засудили на 25 років таборів. Заарештували 60-літнього літературного редактора єврейського театру в Чернівцях Мойсея Альтмана, якого називали " запеклим єврейським націоналістом " . " Злочинами " стали прохання про відкриття єврейських газет і бібліотек, друкування підручників та створення радіопередач на ідиш, участь у літературних вечорах. 31 січня 1950 року Рада Міністрів УРСР прийняла постанову про ліквідацію Чернівецького єврейського драматичного театру імені Шолом-Алейхема, " чий репертуар не відповідає сучасним вимогам радянського театрального мистецтва " .

Професор медінституту зник уночі

Під час уроків заарештували секретаря Чернівецької єврейської школи №18 Белу Вернік (Ройтман). Її звинувачували в тому, що вона впродовж двох років " організовувала у себе вдома зустрічі молодих однодумців, читання та розповсюдження сіоністської літератури " . Присудили їй п’ять років виправно-трудових робіт. Фатальною помилкою для учнів-хасидів могло стати написання слова Сталін з малої букви.

Секретар парторганізації артілі імені Ватутіна інженер Сегал висловився так: " Прийшла біда для нашого брата. Такої політики до євреїв з боку радянської влади не було, вона з’явилася тільки зараз " . У буковинській пресі до самої смерті Сталіна друкувалися статті, де висміювали негативні риси, нібито притаманні євреям. Їх звинувачували у розтратах, крадіжках, зловживаннях.Звільнили низку кращих викладачів медінституту єврейської національності. Професор цього вузу, знавець ідиш та івриту, О. Мангейм однієї ночі взагалі зник з міста.

Батько рабина Боруха Купермана, родина якого після війни оселилася у Чернівцях, казав: " Радянська влада – це танк. Людину, яка намагається боротися з танком, танк розчавить. Треба лягти в окопи, щоб танк проїхав над тобою " .

У 1959 році повернувся із заслання письменник Йосип Бург, який згадував: " Коли я повернувся до Чернівців, каміння під ногами плакало. Місто повністю змінилося. Я не знав нікого. Упродовж багатьох місяців я хотів щось дізнатися про родичів. Дарма " .

Цікаві факти

Приїжджали герої Радянського Союзу

— У " Довідці про кількість демобілізованих з особового складу діючої Червоної армії, що прибули до Чернівецької області станом на 1 серпня 1946 року " вказувалося 29 949 осіб. Серед них було дев’ять Героїв Радянського Союзу, 833 особи нагороджені орденом або медаллю " За відвагу " , 869 мали до п’яти орденів і медалей, 33 – більше п’яти орденів. Переважали сержанти та рядові, офіцерів налічувалося 2 568.

— До 1 вересня 1946 року демобілізованим приїжджим було виділено 3 780 квартир, збудовано 42 будинки, надано кредитів на суму 1 834 285 рублів. Їх забезпечували продуктами, одягом і взуттям із держрезерву.

— Згідно з матеріалами всесоюзного перепису населення 1959 року, на Буковині проживало 42 140 осіб єврейської національності.

— Завдяки рабину Хаїму-Меїру Кахане, який повернувся із Сибіру, в Чернівцях відкрили хедер – початкову єврейську релігійну школу для хлопчиків, де підпільно викладали Тору. Хасид Гершл Рабинович збудував у Чернівцях мікву (резервуар для ритуального омовіння, – авт.) та відновив у Садгорі могилу цадика Фрідмана.

— У 1956 році до Чернівців із заслання повернувся ребе Мендль Футерфас, який виготовляв фальшиві паспорти для охочих емігрувати у перші повоєнні роки. " До тих пір, доки я зможу врятувати хоча б одного єврея, – моє місце тут " , – вважав він.


Джерело статті: “https://molbuk.ua/chernovtsy_news/188518-nevidoma-bukovyna-pid-chas-antyyevreyskykh-chystok-pysmennykiv-vidpravlyaly-u-tabory-ta-zakryvaly-synagogy.html”